Türkiye'nin Rehberi
5 Aralik 2021, Pazar
 Hazırlanan İller: 
Adana - İstanbul - Eskişehir - İzmir - Lüleburgaz - Denizli - Artvin - Kastamonu - Trabzon - Samsun - Konya - Bodrum - Marmaris - Kuşadası - Dıyarbakır .................
BURSA  Kent Rehberi
BURSA  Şehir Rehberi

  Alış: Satış:
USD :   13,6801   13,7048
EUR :   12,0418   12,1215
Türkiye Kent Rehberi - rehhber.com
   ...:: HALK KÜLTÜRÜ
950 yılından beri hızla sanayileşen Bursa, geleneksel özelliklere, sahip kırsal alanlardan gelenler ve Balkan Göçmenleri ile yerli halk arasındaki değişik yaşayış tarzları yavaş yavaş silinmeye başlamıştır. Bursa nüfusunu oluşturan bu üç önemli kaynak birbiri ile kaynaşmış ve yeni bir topluluk haline gelmiştir.

Giyim Kuşam

Türkiye'nin tüm bölgelerinde olduğu gibi çağdaş giyim egemendir. Geleneksel giyime Keleş ve Orhaneli köylerinde rastlanmaktadır. Kadın giyimi çok zengin ve gösterişli parçalardan oluşur. Şalvar, uzun göynek, üçetek, cepken, önlük, arkalık bu süslü giyimin elemanlarıdır. Başlık ve takılar bu giyimi tamamlar. Erkekler hilâli gömlek, yelek, külot pantolon, kuşak ve başlık giyerler. Beyaz çorap ve çarık bu giyimi tamamlar.

Halk Oyunları

Yöre geleneksel oyunlar yönünden canlı ve ritmik bir karakteri bünyesinde taşır. Oyunlar genellikle ekipler halinde icra edilir. Ancak Osmanlı savaş oyunlarından kaldığı bilinen Kılıç Kalkan oyunu tamamen Bursa ile özdeşleşmiştir. Bunun yanı sıra Uludağ yöresi Türkmen oyunları olan Güvende, Sekme, Çiftetelli, Düz Oyun, Büyük Oyun ilgi çekicidir. Bütün oyunlar çeşitli çalgılar eşliğinde oynanır.

Her Yaşa Her Zevke